Jurgita
Tapti skaitytoju
Žurnale ->Jurgita
Šioje rubrikoje rasite įdomių naujienų iš žurnalo "Jurgita". Stilisto patarimai, makiažo gudrybės, rankdarbių pamokėlės, įspūdžiai iš naujausių kolekcijų ir mados švenčių - visa tai ir dar daugiau laukia jūsų būtent čia!
 
 

Didysis ketvertas: mados savaičių istorija

Žurnale   Jurgita   2011 04 23
 
 

Didysis ketvertas arba „Big 4“ – taip mados industrijos užkulisiuose vadinamos keturios svarbiausios mados pasaulio sostinės: Paryžius, Londonas, Milanas ir Niujorkas.

 

Kiekvienos tikros mados mėgėjos dienoraštyje šie miestai įrašomi ryškiausiomis raidėmis, nes tai, be jokios abejonės, karščiausios vietos mados pasaulio žemėlapyje.

 

 

Niujorko mados savaitė / 1943

 

Amerikietiškos mados industrijos pionierė, mados žurnalistė Eleanor Lambert dar 1943 m. surengė iki tol Amerikoje neregėto masto mados renginį – pirmąją istorijoje mados savaitę. Tiesa, tada renginys buvo pavadintas „Spaudos savaite“ („Press Week“) ir skirtas specialiai mados žurnalistams, dievinantiems Paryžių ir ignoruojantiems Amerikos dizainerius.

Po šio įvykio įtakingasis mados žurnalas „Vogue“ pagaliau savo puslapius užpildė ne tik prancūzų, bet ir amerikiečių dizainerių darbais. Ištisus dešimtmečius po Niujorko loftus ir prabangiausius viešbučius keliavusi Niujorko mados savaitė, 1994 m. apsistojo didžiulėje palapinėje Bryant parke, priešais Niujorko nacionalinę biblioteką. O štai pernai Niujorko mados savaitė persikraustė į įspūdingos architektūros Lincoln’o menų centrą ir, panašu, jog čia pasiliks ilgam.

Amerikietiškojo „Vogue“ žurnalo redaktorė Anna Wintour, dizaineriai Marcas Jacobsas, Calvinas Kleinas, Michaelas Korsas, Ralphas Laurenas, Anna Sui, Vera Wang – tai tik keletas vardų, be kurių šiandien Niujorko mados savaitę įsivaizduoti būtų tikrai sunku. Nors kol kas Niujorkas dar nėra toks įdomus kaip radikalusis Londonas ar „aukštasis“ Paryžius, veikti čia tikrai yra ką.

 

 

 
 
 
 

 

 

 

Londono mados savaitė / 1984

 

Be jokios abejonės, labiausiai iš proto varantis mados industrijos renginys yra Londono mados savaitė. Tik 1984 m. pradėta rengti mados savaitė labai greitai tapo visų mados savaičių lydere, pritraukiančia ir elitinę, ir undergroundinę mados publiką. Prieš kelis dešimtmečius Londone gimusios pankiškos subkultūros įtaka čia jaučiama geriau nei bet kuriame kitame mados taške.

Čia pasirodo radikaliausi mados dizaineriai ir kontroversiškiausiai apsirengę svečiai, tarp kurių daugybė ekstremaliai atrodančių Londono įžymybių: dainininkė Paloma Faith ir grupės „Noisettes“ vokalistė Shingai Shoniwa, modeliai Agyness Deyn ir Pixie Geldof, laidų vedėjai Nickas Grimshawas ir Lily Allen, skandalingoji skustagalvė Amber Rose ir kt.

Kiekvieną sezoną Londone pristatomi įdomiausi britų dizainerių ir mados namų darbai. Alexanderio McQueeno, Vivienne Westwood, „Burberry“, Johno Richmondo, Garetho Pugho, taip pat čia pasirodo daugybė jaunų talentingų alternatyvių dizainerių, kurie būtent Londono mados savaitėje pradeda savo kelią į mados industriją.


 
 
 
 
 
 

 Milano mados savaitė / 1958


Milano mados savaitė garsėja elegancija ir blizgančia prabanga. Jeigu Londonas šokiruoja, tai Milanas pavergia modernia klasika ir tokiais puikiai žinomais vardais kaip Giorgio Armani, Roberto Cavalli, Dolce & Gabbana, „Prada“, „Versace“, „Gucci“ ir kt.

Nuo 1958 m. rengiama Milano mados savaitė ilgą laiką buvo gana uždara ir skirta elitinei publikai. Nors per kolekcijų pristatymus dar ir dabar pirmose eilėse prie podiumo įsitaiso vien tik VIP’ai su kvietimais, daugelis kolekcijų pristatymų vyksta viešose erdvėse (Clerici, Palazzo Giureconsulti rūmuose ir kitur) ir juos pamatyti gali kiekvienas norintis.

Be to, Milano mados savaitė populiarumu konkuruoja ir su garsiąja Milano dizaino savaite (Milan Design Week), o daugiau nei šimtą Italijos ir užsienio mados dizainerių kolekcijų kiekvieną sezoną parodantis Milanas ir toliau išlieka vienu įtakingiausių miestų mados pasaulio žemėlapyje.

 

 
 
 
 
 

 

 

 


Paryžiaus mados savaitė / 1973

 

Kiekvienais metais mados savaičių maratonas prasideda Niujorke, keliasi į Londoną, stabteli Milane ir pasibaigia Paryžiuje! Šiek tiek keista, kad seniausioje mados sostinėje šventė pradėta rengti gana vėlai, tik 1973 metais. Nepaisant to, Paryžius savo kolekcijų pristatymais garsėjo visame pasaulyje dar tarpukariu, o vėliau pagimdė tokias mados legendas kaip Christianas Lacroixas, Christianas Dioras ir Yvesas Saint Laurentas.

Šiandien Paryžius išsiskiria įspūdingiausia mados šou scenografija ir haute couture kolekcijomis. Savo kūrybą čia pristato tokios įžymybės kaip Jeanas Paulas Gaultieras, Johnas Galliano („Dior“), Karlas Lagerfeldas(„Chanel“), Nicolas Ghesquiere’as („Balenciaga“), „Givenchy“, „Balmain“, Jean-Charlesas de Castelbajacas, „Lanvin“ ir daugybė kitų.

Didžiulio dėmesio Paryžiuje sulaukia atskirai rengiami haute couture kolekcijų pristatymai, į kuriuos laisvai patekti gali tik vadinamieji VIP’ai ir įtakingiausių mados leidinių darbuotojai. O dauguma prêt-à-porter kolekcijų pristatymų – tai visų paryžietiškos mados gerbėjų teritorija, jau keletą metų išsidėstanti Carrousel du Louvre – istorinėje Luvro rūmų muziejaus aplinkoje.

 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

Sandra Kliukaitė

 

Nuotr.  Scanpix

 
 
Komentuok Facebook'e
 
 
Diskusija: Didysis ketvertas: mados savaičių istorija
 
Vardas *
 
Komentaro tekstas:
 
 
 
 
Įdomu paskaityti
 
Žurnale   2016 09 16
Žurnale   2012 12 04
Žurnale   2012 11 14
 
Žurnale   2012 10 01
 
 
 

Mados industrija

   2017 10 08
 
 

Grožis ir sveikata

Sportas ir sveikata   2015 04 30
 
 

Mada ir aš

Prabanga ir laisvalaikis   2015 04 18
 
 

Žurnale

Blykstė   2016 09 16
 
 
 
 
 
UAB "Elektroniniai Sprendimai",Pamėnkalnio 9/7-4, LT-01114 Vilnius. Įm. kodas 3583556, įregistruota LR įmonių rejestre, rejestro tvarkytoja: Valstybės įmonė Registrų centras. Visos teisės saugomos.
© 2008-2019 UAB "Elektroniniai Sprendimai". Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB "Elektroniniai Sprendimai" sutikimą. Sąlygos