Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Plastinė chirurgija

Linas Kiguolis - -
Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Plastinė chirurgija

Plastinė chirurgija yra meno bei mokslo sintezė. Noras atrodyti gražiau ir patraukliau yra visiškai natūralus ir suprantamas. Gerėjanti gyvenimo kokybė ir didėjantis dėmesys išvaizdai nulemia susidomėjimą plastinėmis operacijomis, kuriomis galima atlikti veido ar kūno korekcijas, sumažinti neišvengiamus amžiaus padarinius. Sukaupta plastinių chirurgų patirtis, nauji pasiekimai medicinos srityje, augantis specializuotų klinikų skaičius bei jų paslaugų kokybė daro plastinę chirurgiją vis prieinamesnę ir vis labiau įprastą.

Plastinė operacija – individualus kiekvieno žmogaus sprendimas. Tai vienintelė medicinos sritis, kurioje pats pacientas nutaria atlikti operaciją, taigi emocinis stabilumas yra vienas iš esminių dalykų. Estetinė operacija gali pakoreguoti išvaizdą, sumažinti fizinį diskomfortą ir sugrąžinti pasitikėjimą savimi. Svarbiausia visą žinoti apie operacijos atlikimo būdą, galimus rezultatus, jai ir pooperacinei reabilitacijai tinkamai pasiruošti. Optimaliam variantui pasiekti yra būtinas paciento ir chirurgo vienodas supratimas apie laukiamą pooperacinį rezultatą. Pacientas turi atvirai išsakyti savo norus ir lūkesčius, o chirurgas – paaiškinti, kaip ir kurie jų yra realiai įgyvendinami. Jiedu veikia kartu vardan pagrindinio plastinės operacijos tikslo – tobulesnės išvaizdos ir geros fizinės bei emocinės savijautos.

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos galimybės šiandien yra labai didelės: nuo paprasčiausių botulino toksino, hialurono rūgšties injekcijų iki sudėtingiausių rekonstrukcinių operacijų po vėžinių susirgimų ar traumų. Populiariausios yra šios operacijos: veido atjauninimas, nosies plastika, krūtų padidinimas, riebalų siurbimas. Tad jei turite varginančių kosmetinių problemų, norite sumažinti amžiaus poveikį ar iš esmės pakeisti bruožus – tai Jūsų teisė. Svarbiausias sėkmingos operacijos faktorius yra chirurgas – į jo rankas patikite savo gyvybę bei išvaizdą.

Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Plastinė chirurgija

Gyd. Darius Jauniškis: Nuolat girdime diskusijas apie tai, ar plastinė chirurgija reikalinga ar ne. Jeigu nebūtų reikalinga, ji ir neegzistuotų. Vieno tyrimo duomenimis, tik 2 proc. moterų yra patenkintos savo išvaizda. Kol bus tokie skaičiai, plastinės chirurgijos paklausa tikrai išliks. Neketinu išaukštinti estetinės chirurgijos. Visad sakiau, jei žmogus gali gyventi su tam tikrais fiziniais trūkumais, puiku. Bet jei jis kompleksuoja dėl nosies kuprelės, atlėpusių ausų ar nusmukusio pilvo, kodėl problemos nepatikėt medicinai? Nesuprantu tik žmonių, kurie atėję sako: „Man nepatinka viskas“, matyt, jie turi rimtų psichologinių problemų, todėl tokius pacientus reikia siųsti pas atitinkamus specialistus. Ir procesą, kai pacientas prašo operacijos po operacijos, chirurgas privalo stabdyti, juk puikiai žinome tokius kraštutinius atvejus kaip, pavyzdžiui, Maiklo Džeksono. Taip pat itin svarbi yra paciento sveikatos būklė. Esu turėjęs atvejį, kai pacientės kraujo tyrimai rodė mažakraujystę. Ji ant kelių atsiklaupusi ir ašarodama vis tiek maldavo krūtinės plastinės operacijos, tačiau atsisakiau – negalime prisiimti tokios atsakomybės ir galbūt net paciento gyvybei pavojingos rizikos. Atsisakau ir tuomet, kai mūsų galimybės ir paciento lūkesčiai nesutampa, kitaip iškart užprogramuočiau blogą rezultatą. Visų pirma galvoju apie žmogų. Be abejo, plastinė chirurgija yra verslas, tačiau gydytojo etika ir moralė neleidžia tuo remtis. Apskritai tai sritis, kurioje mes tam tikra prasme vaikštome peilio ašmenimis ir turime būti viskam pasiruošę. Chirurgas patenkintas tik tada, kai toks yra pacientas, todėl bendravimas labai svarbus. Jis ir užima didžiąją darbo dalį, esame ne tik chirurgai, bet ir psichologai.

Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Plastinė chirurgija

Gyd. Indrė Sakalauskaitė: Plastinė chirurgija populiarėja – į mus kreipiasi įvairiausi žmonės su visokiais prašymais ir iš visokių sluoksnių. Vis garsiau apie tai šnekama, vadinasi, judame į priekį, tobulėjame. Santariškių klinikose mes darome tai, kas būtina: siūname sausgysles, rekonstruojame plaštakas, žodžiu, koreguojame įgimtus ar įgytus defektus. Čia, „VitkusClinic“, paprastai atliekame operacijas, kurios nėra būtinos. Bet kas yra būtina? Kažkas ramiai gyvena be ausų, o kažkas negali susitaikyti su maža krūtine. Mes padedame žmonėms pasijusti laimingesniems jų pačių valia. Per konsultacijas nereklamuojame operacijos, mūsų užduotis – žmogų apšviesti, išvardinti visus privalumus, trūkumus, galimą poveikį ir komplikacijas. Kiti klausia – kodėl gąsdinate? Tiesiog žmogus privalo viską žinoti, apgalvoti. Juk estetinė chirurgija yra tikroji chirurgija ir operacinėje gali visko įvykti, net ir nuo chirurgo nepriklausančių dalykų, pavyzdžiui, alerginių reakcijų. Net botokso injekcija gali sukelti anafilaksinį šoką. Jei kuris nors chirurgas duos Jums šimto procentų garantiją, laukite bėdos ir geriau bėkite iš ten. Na, visgi mokslas ir medicinos progresas bet kokiu atveju nukreiptas rizikos mažinimui, tad operacijos darosi vis saugesnės. Taigi, jeigu po konsultacijos paciento motyvacija išlieka tokia pat stipri, vadinasi, jam iš tikrųjų tos operacijos reikia. Filtruoti psichologinius aspektus ir noro operuotis priežastis taipogi privalome. Tarkim, neatsakysime teigiamai moteriai, kuri prašosi į operacinę, nes to pageidauja jos vyras. Kiekvienas turi aiškiai pats žinoti, kam jam to reikia.

Dažnam apsilankymas ligoninėje sukelia stresą. Tačiau Valakupių plastinės chirurgijos klinikoje „VitkusClinic“ Jūs neužuosite aitraus vaistų kvapo, nepamatysite baltai dažytų sienų, šaltų grindų plytelių, o viešbučio tipo kambariai toli gražu neprimena baugių, standartinių palatų. Čia kruopščiai sukurta jauki, komfortiška, konfidenciali atmosfera. Tam, kad pacientai ilsėtųsi it namuose ir pušyne įsikūrusios klinikos terasoje maloniai gurkšnotų kavą.

Gydytojas Darius Jauniškis, profesorius Kęstutis Vitkus ir gydytoja Indrė Sakalauskaitė.

Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Plastinė chirurgija

Indrė Sakalauskaitė. Užaugo medikų šeimoje ir pati gydytojo profesijos siekė kryptingai. Baigė Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą, 2001 m. įgijo gydytojos diplomą. Atliko vaikų chirurgijos rezidentūrą, vėliau – plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos rezidentūrą. Jai suteikta Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojos licencija. Nuo 2005 m. dirba gydytoja asistente Vilniaus Universitetinėje Santariškių ligoninės klinikų Centro filiale, Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriuje. „VitkusClinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja dirba nuo 2006 m. Dalyvauja įvairiose mokslinėse ir praktinėse konferencijose, skaito mokslinius pranešimus Lietuvos plastinės chirurgijos draugijoje, o 2008 m. stažavosi pas vieną garsiausių plastikos chirurgų pasaulyje – profesorių Pr. Jeaną-Marie Servantą Prancūzijoje.

Darius Jauniškis. Kaip pats sako, būti gydytoju apsisprendė jau dešimties metų. Baigė Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą ir 1997 m. įgijo gydytojo diplomą. Kvalifikaciją kėlė Austrijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje, Čekijoje. Yra gavęs Lietuvos mokslo akademijos premiją. 2003–2008 m. operavo kitoje prestižinėje grožio chirurgijos klinikoje. „VitkusClinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju dirba nuo 2008 m. Taip pat kartu su VU Medicinos fakulteto Rekonstrukcinės ir plastinės chirurgijos klinikos vadovu prof. K. Vitkumi operuoja Vilniaus Universiteto SLKCF Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikose. Suteiktos Gydytojo ortopedo traumatologo bei plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo licencijos. Dalyvauja mokslinėse ir praktinėse konferencijose Lietuvoje bei užsienyje, skaito mokslinius pranešimus, taip pat yra seminarų lektorius.

VEIDAS

Nosies plastika (Rinoplastika). Nosis yra centrinė veido dalis, todėl bendra veido išvaizda itin priklauso nuo jos formos. Pacientas turi išsiaiškinti, kokios formos nosies jis nori, kas jam yra gražu ir kas tinka. Gali būti atlikta kompiuterinė nuotrauka, kurioje pacientas pamato savo išvaizdą po operacijos. Chirurgas gali sumažinti visą nosį, sumažinti ar panaikinti nosies kuprelę, pakeisti nosies galiuką, šnervių formą, kampą tarp nosies ir viršutinės lūpos. Nosies plastikos operacijos atliekamos norint pašalinti įgimtas ar po traumų įgytas nosies deformacijas, taip pat pasiekti veido bruožų harmoniją. Kosmetinė plastika gali ne tik pakeisti nosies formą, bet ir pagerinti kvėpavimo funkciją. Pooperaciniai randai lieka praktiškai nematomi. Po operacijos ant nosies uždedamas specialus gipsinis įtvaras, kuris nuimamas po 5–7 dienų, vietoje jo dedamas lengvesnis įtvaras. Pirmąsias 3–5 dienas po operacijos pacientui sunku kvėpuoti pro nosį, priklausomai nuo operacijos apimties ir individualių organizmo savybių gali būti didesnių ar mažesnių patinimų ir kraujosruvų. Reabilitacijai pagreitinti yra skiriami vaistai bei chirurgo nurodymai, kurių laikymasis daro įtaką gijimo spartai. Tikrasis rezultatas matomas praėjus metams.

Veido atjauninimas (Ritidektomija). Veido plastika – viena sudėtingiausių plastinių operacijų. Galima patempti veido odą į viršų, pakelti nukarusią apatinę dalį, išlyginti kaktos raukšles, keisti antakių formą, kad žmogus neatrodytų piktas, pagražinti kaklą, jeigu yra riebalų perteklius. Laikui bėgant neišvengiamai pasireiškia veido senėjimo požymiai – odos padribimas, antakių pasmukimas, nedidelių riebalų maišelių susiformavimas po akimis, odos susiraukšlėjimas apie nosies kraštus bei aplink akis. Tokiu būdu daugeliui žmonių veido patempimo plastinė operacija – tai galimybė pakeisti laiko padarinius, stabdyti pirmalaikį senėjimą, kurį lemia besaikis deginimasis saulėje, atjauninti savo išvaizdą ir ilgiau išlaikyti aktyvią poziciją šiuolaikinėje visuomenėje. Daromi pjūviai yra paslepiami už natūralių ausies ar plaukų kontūrų. Operacijos metu veido oda ir raumenys yra patempiami įvedant fiksuojančias siūles. Pagurkliui pašalinti yra daromas trumpas pjūvis po smakru. Po operacijos veidas ir galva yra sutvarstomi. Siūlės pašalinamos po 1–7 dienų. Pooperaciniu laikotarpiu juntamas skausmas yra nežymus ir lengvai malšinamas vaistais, bet pacientas būna ypatingai jautrus. Gali pasireikšti trumpalaikė depresija ir nusivylimas. Tokiu būdu tinkamai suplanuota pooperacinė reabilitacija bei plastikos chirurgo rekomendacijų vykdymas padės lengviau išgyventi stresą ir džiaugtis pasiektu rezultatu. Paprastai po 4 savaičių, kai atslūgsta tinimas ir pranyksta kraujosruvos, pacientas gali grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo. Dar apie du mėnesius gali būti jaučiamas giluminis veido tinimas. Galutinai veidas susiformuoja praėjus 6 mėnesiams.

Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Plastinė chirurgija

Gyd. D. Jauniškis: Kalbant apie veido plastines operacijas, populiariausia iš jų – ausų deformacijos taisymas. Jas geriausia atlikti dar vaikystėje, kad mokykloje vaikas nepatirtų psichologinių problemų, tyčiojimosi. Vokų, veido patempimas – dažniausia operacija tarp vyresnio amžiaus žmonių (nuo 40 m.). Beje, nepamirškite, kad vieni kumpą, ilgą, didelę nosį traktuoja kaip trūkumą, o kitam tai net suteikia šarmo, žavesio. Ar kas nors įsivaizduoja Žerarą Depardjė su smulkia, maža nosyte? Aktoriams apskritai turbūt nepatarčiau darytis operacijų, nes pranyksta toji specifinė charizma, unikalūs bruožai, kurie jau tapę jų „vizitine kortele“. Pasitaiko, kai pacientas skundžiasi savo nosimi, tačiau neapsisprendžia, kokią tiksliai turėčiau suformuoti. Tokiam siūlau dar pasvarstyti. Dar blogiau, kai pacientas sako: „Gydytojau, jūs juk geriau suprantate, pažiūrėkite, ką man reikėtų pakoreguoti“. Stop. Dirbu srityje, kurioje labai daug subjektyvumo ir skirtingų požiūrių. Štai su karpa ant nosies pacientė, pasirodo, ateina darytis ausų operacijos, o kita – nuolat nagrinėja save veidrodyje ir pergyvena dėl menkos asimetrijos, nors kitiems ji nė nematoma.

Gyd. I. Sakalauskaitė: Prieš operaciją svarbiausia tiksliai viską išsiaiškinti, nes kartais pacientas norimą rezultatą įsivaizduoja vienaip, o chirurgui nupasakoja kitaip. Užtat neretai naudojame kompiuterines programas, kurios abiems pusėms parodo būsimą vaizdą. Bet reikia nepamiršti, kad ir programos neidealiai atlieka savo funkciją, jos rodo menamą vaizdą, juk dirbame ne su plastilinu, o su gyvu organizmu, kuriam būdinga individualios savybės: genetinės, odos elastingumo, imuninės ir pan. Norėčiau pabrėžti, kad šiandien amžiaus pakitimams koreguoti vis rečiau taikoma chirurginė intervencija. Botulino toksinas ir hialurono rūgštis padarė perversmą veido plastikos chirurgijoje ir itin išpopuliarėjo.

Mitai:

1. Organizmas pripranta prie botokso, kartą pabandęs, tikrai turėsi kartoti ir vėl. Netiesa. Tai psichologinis pripratimas, ne fizinis. Žmogus nori ir vėl atrodyti taip, kokį save matė veidrodyje po operacijos.

2. Plastinių operacijų galima darytis kiek tik nori. Netiesa. Yra pavyzdžių, kai po 6 akių vokų operacijų, žmogus nebegalėjo net užsimerkti.

3. Tatuiruotę galima panaikinti. Netiesa. Ji taps išblyškusi, bet randas liks, tad visiškai panaikinti tatuiruotės neįmanoma.

4. Plastikos chirurgai lazeriu gali panaikinti randus. Netiesa. Juos galima tik pašlifuoti, palyginti, sumažinti.

5. Po operacijos kūnas lieka kraupiai randuotas. Netiesa. Žinoma, yra pjūvis, yra ir randas, bet jis priklauso nuo odos elastingumo, pooperacinio gijimo. Be to, chirurgai puikiai žino randėjimui palankias kūno sritis ir visada stengsis operuoti taip, kad randai liktų kuo mažesni. Štai, žaizdos po krūtinės ar veido operacijos labai gerai gyja, o randeliai – vos įžiūrimi.

Laidų vedėja Daiva Tamošiūnaitė-Budrė:

Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Plastinė chirurgija

Nuo trejų metukų slėpiau vieną ausį, nes ji buvo atlėpusi. Negana to, ausies kriauklelė buvo kažkaip ne taip susiformavusi. Ir iki pat operacijos šukuodavausi taip, kad plaukai (kokio ilgio jie bebūtų) uždengtų ausis. Pasidaryti operaciją mane įkvėpė plastinės chirurgijos specialistė Eglė Knėpienė. „Kokia čia problema? Nė nepajusi“, – pasakė ji. Ir iš tiesų beveik nieko nepajutau, nors per operaciją buvo naudojama tik vietinė narkozė. Nepatikėsite, jau kitą dieną dirbau, o vėliau šventėme Budrio (vyro Dainiaus – red. past.) gimtadienį. Kadangi tuo metu kaip tik mėgdavau plaukus persirišti juosta, tai niekas nieko ir nepastebėjo. Tiesa, iki šiol ausis atidengiu retai. Matyt, pernelyg įpratau jas slėpti.

Dainininkas Egidijus Sipavičius:

Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Plastinė chirurgija

Vokų pakėlimo operacijai ryžausi prieš dvejus metus. Pagrindinė priežastis, paskatinusi ryžtis operacijai, buvo nuvargintos akys. Tai ne tik estetinis trūkumas, bet ir fizinis nuovargio jutimas, kai pasaulį sunkiai įžiūri pro užgriuvusius vokus. Ši problema lengvai išsprendžiama, tad ilgai nedvejojau. Darytis operaciją patarė geras draugas, puikus plastikos chirurgas, kuris ir

atliko operaciją, Gintas Papečkys. Buvo atliktas vietinis nuskausminimas. Diskomfortą po operacijos jutau maždaug dvi savaites. Puikiu rezultatu galėjau džiaugtis jau po mėnesio. Aš tikrai nesistengiau, kad kiti sužinotų apie man atliktą operaciją. Juolab, kad tam ryžausi pirmiausia todėl, kad geriau jausčiausi pats, o ne dėl žurnalistų dėmesio.

KRŪTINĖ

Krūtų plastika, padidinimas (krūtų augmentacija). Bene populiariausia operacija tarp moterų tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje – krūtų padidinimas su implantais. Jos tikslas yra mažų, neišsivysčiusių ar po gimdymo sunykusių krūtų padidinimas bei gražios formos suteikimas. Pasitaiko ir kitų priežasčių, pavyzdžiui, noras pakoreguoti krūtų asimetriją, atlikti jų pakėlimą ar atkurti formą po vėžinių susirgimų. Tačiau visais atvejais moterys tiesiog trokšta jaustis laimingos, atsikratyti diskomforto, pasitikėti savimi ir džiaugtis savo kūnu.

Itin daug dėmesio skiriama operacijos pasiruošimui. Pirmiausiai plastikos chirurgas išklauso pacientės pageidavimus bei lūkesčius, aptaria galimybes, tikėtinus rezultatus. Abi pusės susipažįsta su visa reikalinga informacija. Taip pat labai svarbi gera pacientės sveikatos būklė, kuriai įvertinti atliekami išsamūs tyrimai. Pacienčių pareiga – tinkamai informuoti medicinos personalą apie savo sveikatą, nes nuslėpus, pavyzdžiui, menstruacinį ciklą ar infekcinį susirgimą, galimos labai rimtomis komplikacijos. Netgi didžiausi šios srities autoritetai negali atmesti komplikacijų tikimybės, apie kurias pacientės yra išsamiai informuojamos.

Labai svarbu rinktis patikimus krūtų implantus. Tinkamo dydžio, formos, aukščio, užpildo implantai yra pasirenkami kartu su plastikos chirurgu, atsižvelgdamas į pacientės lūkesčius ir kūno proporcijas, padeda išsirinkti geriausius. Krūtų implantai gali būti įvairių dydžių, profilių, formų: lašo arba apvalūs, grublėtu arba slidžiu paviršiumi, pripildyti vandeniu arba silikono geliu, arba net specialiai gaminami pagal individualų užsakymą. Specialius krūtų matuoklius užsidėjusios moterys gali pajusti ir įvertinti, kokio dydžio implantų jos pageidautų. Didelę įtaką operacijos rezultatui turi ir pjūvio vieta bei implantų išdėstymas. Jie gali būti implantuojami įvairiais būdais – po pieno liauka ar po didžiuoju krūtinės raumeniu, per pažastį, po krūtimi ar per krūties spenelį. Pjūviai susiuvami. Po operacijos užsegama speciali chirurginė liemenėlė.

Galimos kelios pooperacinės specifinės komplikacijos: implanto subliūškimas ar plyšimas, kapsulinė kontraktūra, pakartotinos operacijos dėl lūkesčių nepatenkinimo estetiniu rezultatu. Vis dėlto patyrę plastinės chirurgijos specialistai paprastai nesusiduria su rimtomis komplikacijomis.

Pirmomis dienomis po operacijos pacientė gali jausti sunkumą bei veržimą, ribojami jos rankų judesiai, nerekomenduojamas sunkių daiktų kėlimas ir nešiojimas. Jei laikomasi visų gydytojo rekomendacijų, pooperacinis diskomfortas greitai praeina, o skausmas lengvai malšinamas vaistais. Po kelių dienų yra ištraukiami siūlai. Randai mažėja palaipsniui, kol tampa vos įžiūrimi. Nedidelis krūtų patinimas ir galimos hematomos paprastai greitai atslūgsta. 8 savaites privaloma dėvėti specialią liemenėlę su kompresine juosta, kuri padeda suformuoti pageidaujamą krūtų formą.

Kurį laiką yra neleistina viršutinės kūno dalies mankšta bei tiesiogiai saulės spinduliai. Mažiausiai 6 mėnesius po operacijos yra nerekomenduojamas nėštumas. Apie atliktą krūtų padidinimo operaciją yra būtina informuoti mamografinį ar echoskopinį tyrimą atliekančius gydytojus. Pirmieji rezultatai jau yra pastebimi po 2–3 savaičių, kai atslūgsta didesnis patinimas. Tačiau galutinis rezultatas matomas tik po metų, kai visiškai sugyja visi audiniai ir susiformuoja randeliai.

Gyd. D. Jauniškis: Gaila, bet turbūt Lietuvos laukia dar ilgas kelias, kol moterims po krūtų vėžio operacijų bus kompensuojami implantai. Visame pasaulyje tokia politika savaime suprantama, juk tai – nelaimė, po kurios moteris praranda dalį savo moteriškumo, o ir krūties vėžys – dažniausia vėžio forma tarp moterų. Rimtoje knygoje esu skaitęs, kad tyrimų duomenimis, po krūtų padidinimo operacijos moterys lytinis pasitenkinimas išauga 20 proc. Kodėl? Atsakymas paprastas – jos tampa labiau savimi patenkintos ir atsipalaiduoja.

Gyd. I. Sakalauskaitė: Dauguma krūtines didinasi, antroje vietoje pagal populiarumą – krūtinės pakėlimo operacijos. Yra ir tokių, kurios krūtis mažinasi, tačiau vienetai ir tokios operacijos paprastai atliekamos dėl būtinybės, nes dėl pernelyg didelės krūtinės sutrinka pusiausvyra, vargina nugaros, kaklo skausmai, tirpsta rankos. Daug kas klausia, ar po krūtų padidinimo operacijos juntamas diskomfortas, nerimauja, kad implantai iš tiesų varžo, trikdo kitas kūno funkcijas, turi neigiamo poveikio įvairiais aspektais. Paprastai pacientės jau po metų pamiršta implantus, laisvai gyvena apie juos nė negalvodama. Jie paprasčiausiai tampa kūno dalimi ir jokių nepatogumų nesukelia.

Ne paslaptis grožis yra ir bus absoliuti vertybė, o krūtys nuo seno yra moteriškumo bei seksualumo simbolis, todėl visai suprantama, kad moterys daug dėmesio skiria krūtų grožiui, taigi pasiryžta ir jų plastinei operacijai.

Mitai:

1. Silikoniniai implantai sukelia vėžį. Netiesa. Jau anksčiau JAV buvo paskelbtas toks faktas, po kurio nuvilnijo klinikų apgultis su reikalavimais išimti implantus. Tačiau paskui atliktas tyrimas nustatė, kad vėžiu sergančių moterų – tiek su implantais, tiek be jų – procentas yra toks pat.

2. Pasididinus krūtis pavojinga skristi lėktuvu. Netiesa. Skrydis ir su juo susiję aukščio, slėgio pakitimai nepažeidžia implanto.

3. Krūtis pasididinusi moteris negali maitinti kūdikio. Netiesa. Plastinė krūtų padidinimo operacija nesutrikdo šios funkcijos, nekalbant apie išskirtinius atvejus, kai krūtinė padidinama itin smarkiai.

4. Implantus reikia dažnai keisti. Netiesa. Normalu, kad implantams, kaip ir bet kuriam gaminiui, duodamas terminas. Paprastai jis būna 10–12 metų, tačiau nesant nusiskundimams ir nepablogėjus savijautai, nebūtina juos keisti kitais.

Dainininkė Nijolė Pareigytė-Neli:

Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Plastinė chirurgija

Rudenį bus jau treji metai, kai pasididinau krūtinę nuo B iki C dydžio. Krūtų didinimo operacija nebuvo ilgai planuota. Tokia jau aš esu, jei jau nusprendžiau, tai ir darau. Svarbiausia buvo surasti tam laisvą savaitę. Kai tik gavau laisvadienių, tai ir ryžausi.

Kaip ir po kiekvienos operacijos, taip ir po šios reikalingas poilsis ir ramybė. Negali iš karto pradėti šokti, sportuoti ir panašiai. Maždaug po pusantro mėnesio jau nejaučiau jokių nepatogumų, išnyko randai ir galėjau objektyviai įvertinti rezultatą.

Daug kas vis klausė, kam man to reikėjo. Tikrai nesigailiu ir nesigailėsiu.

Manekenė Vaida Židonytė:


Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Plastinė chirurgija

Krūtinę nuo B iki C dydžio pasididinau prieš 5 metus. Niekada dėl to nesigailėjau ir niekada nerūpėjo kitų nuomonė. Ypač tų, kurie komentuoja internete. Pastariesiems užkliūna viskas. Sveikata nepablogėjo, nejaučiu jokio skirtumo. Tikrai nesijaučia, kad koks svetimkūnis būtų viduje. Gyvenimas nė kiek nepasikeitė. Ir po operacijos jaučiausi gerai, nebuvo jokių problemų. Juk ir nuskausminimo priemonės šiais laikais kitokios, ne be tos, „tarybinės“. Žinoma, keletą mėnesių negalėjau gyventi pilnaverčio gyvenimo. Bet tai netgi išėjo į naudą – kartais reikia pailsėti, nes mūsų gyvenimo tempas per daug greitas.

FIGŪRA

Riebalų siurbimas (liposakcija). Riebalų siurbimo operacija – tai „kūno skulptūros“ būdas, padedantis suformuoti patrauklų kontūrą, pašalinti riebalų perteklių tose vietose kur jo nepanaikina dietos ir fiziniai pratimai. Ši operacija nėra skirta žmonėms, norintiems sumažinti kūno svorį. Vienos riebalų siurbimo operacijos metu gali būti išsiurbta nuo 200 iki 2000 ml riebalų. Šis kiekis tik nežymiai pakeičia kūno svorį, tačiau padeda patobulinti jo linijas. Problematiškiausios kūno vietos, kuriose kaupiasi riebalai, yra klubai, sėdmenys, šlaunys, pilvas bei liemuo. Tačiau riebalai gali būti sėkmingai pašalinti ir nuo kitų vietų, pvz., rankų, blauzdų, kelių, virš krūtų bei po smakru. Operacijos rezultatui didelę įtaką turi ir paciento odos elastingumas. Jei ji nepakankamai elastinga, po operacijos lieka kabančios odos perteklius, kuris vėliau gali būti pašalintas.

Riebalų išsiurbimui yra naudojamos specialios kaniulės – tai įvairių formų ir dydžių tuščiaviduriai nerūdijančio plieno vamzdeliai su vienu ar keliais siurbimo prietaisais. Instrumentu atskiriami šalinami riebalai. Susidaro aukštas vakuuminis slėgis, ir riebalai išsiurbiami. Nedideli pjūviai yra susiuvami keliomis siūlėmis. Paprastai randai yra vos matomi ir greitai pranyksta. Po operacijos atlikimo mažiausiai 8 savaitėms yra uždedamas specialus tvirtai operuotą vietą spaudžiantis kompresinis korsetas, kuris mažina patinimą bei formuoja kūno linijas. Tinkamas korseto dėvėjimas tiesiogiai įtakoja pageidaujamą rezultatą, nes apsaugo nuo skysčio susirinkimo operuotose vietose bei padeda greičiau susitraukti odai. Veidas ir kaklas yra sutvarstomi tvarsčiais.

Po operacijos atlikimo pacientas gali jausti nestiprų skausmą, kuris praeina po 1-2 dienų ir yra lengvai malšinamas vaistais. Kūno vietos, kuriose buvo atlikta intervencija, būna patinusios, gali atsirasti kraujosrūvų, o šiek tiek sumažėjęs odos jautrumas paprastai atsistato po 4-6 mėnesių. Pirmąjį riebalų siurbimo operacijos efektą galima jau pamatyti praėjus kelioms dienoms nuo operacijos, tačiau galutinai kūno kontūras susiformuoja po 6-8 savaičių. Operacijos būdu pasiektą kūno formą svarbu palaikyti fiziniais pratimais bei tinkama mityba.

Gyd. D. Jauniškis: manau, esate matę moterį su gražia talija ir liekna viršutine kūno dalimi, bet ant klubų ar šlaunų susikaupęs riebalų kiekis. Paprastai, jų jokiais fiziniais pratimais neatsikratysi. Tiesiog tai genetiskai determinuota, ir tos riebalų sankaupos niekur nedingsta, tad jų siurbimo operacija – logiška ir puiki priemonė. Taipogi tinkama ir moterims, kurių kūno linijas „pakoregavo“ nėštumas. Jeigu ji nori susigrąžinti kūno formas, gražiai atrodyti ir gerai jaustis, nekompleksuodama vasarą drąsiai degintis po saules, ir jeigu šiuolaikinės medicinos pažanga leidžia pataisyti figūros kontūrą, kodėl gi ne? Juk tuomet net ir gyvenimo kokybė pagerėja. Tiesa, klaidinga manyti, kad po gimdymo pasmukusį pilvuką taip pat galima sutvarkyti riebalų siurbimo operacijos būdu. Tokiu atveju daroma plastinė operacija. Dažniausiai po kūno plastinių operacijų, ypač riebalų siurbimo, moterys gėdijasi pasisakyti apie tai viešai. Tai – mūsų šalies kultūros dalykas. Pvz., amerikiečiai prieš guldamiesi ant operacinio stalo apsiskelbia visiems draugams ir rengia išleistuvių bei sutiktuvių vakarėlius. Dukroms tėvai 18-ojo gimtadienio proga dovanoja implantus. Ten visa tai – normalu. Pas mus tik dabar žmonės pradeda prisipažinti, bet vis dar nemažai yra tokių, kurie atėję į konsultaciją sako: „Noriu rezultato, kurio niekas nepastebėtų, to nežino net mano tėvai“. Informacijos daugėja ir internete, tik per konsultacijas tenka atfiltruoti pelus nuo grūdų. Tarkim, dažnai pacientai baiminasi žiauraus skausmo. Taip, normalu, kad skaudės, juk tai – chirurginė intervencija, bet skausmą efektyviai slopiname vaistais. Jie ne šiaip sau sukurti. Ir nereikia vaistų vengti, traktuoti jų kaip organizmą teršiančios chemijos. Priešingai, būtent skausmas ir jo kentėjimas nuodija organizmą, užveda mechanizmus, nuo kurių ir žaizdos blogiau gyja. Praėjus savaitei nuo operacijos per apžiūrą pacientų klausiu, ar skauda. Visi atsako tikėję, kad skaudės daug labiau. Pagaliau, skausmas praeina ir greitai pasimiršta.

Gyd. I. Sakalauskaitė: norėčiau akcentuoti, kad riebalų siurbimas – tai ne svorio mažinimas, o linijų piešimas. Ši operacija sukurta tam, kad galėtum sukontūruoti figūrą, pašalinti riebalus ten, kur jų tikrai neturi būti. Ir tokiai operacijai reikia išties labai motyvuoti ryžtis, nes nuomonė, kad nusiurbus riebalus, galima daryti ir valgyti, ką nori – klaidinga. Nesilaikant režimo, riebalai grįžta labai greit. Kitos populiarios figūros tobulinimo operacijos – pilvo plastika po gimdymo ar staigiai numetus daug svorio. Taip pat kojų, šlaunų, rankų patempimo operacijos, sėdmenų ir blauzdų implantacijos.

D. Jauniškis: pamenu pirmąją paskaitą universitete. Ją vedė prof. K. Vitkus. Tada supratau, kokius stebuklus daro mikrochirurgija ir nusprendziau, kad noriu dirbti būtent toje srityje. Šiandien esu tas, kuris gelbsti traumų atveju, ir tas, kuris tobulina ar šalina fizinius trūkumus, padeda pacientams jaustis gražesniais, galbūt išpildo jų karščiausias svajones. Ši – ne būtinoji pagalba, bet man ne ką mažiau svarbi. Kai po operacijos pacientas apsiverkia iš džiaugsmo besigrožėdamas rezultatu, suvokiu, kaip jam tai reikšminga. Tomis akimirkomis itin giliai jaučiu, kad dirbu ne tuščiai.

I. Sakalauskaitė: teigiamas fizinis pokytis – tai viena, o užgimęs akių švytėjimas – kas kita. Pacientų gera nuotaika, dingęs susikaustymas, kompleksuotumas ir iš laimės spindintys veidai džiugina labiausiai ir yra būtent tai, kas pakeičia juos ryškiausiai. Į apžiūras pacientai ateina su gėlėmis, dovanomis, dalijasi sėkme su visa klinikos komanda. Šventai tikiu, kad jų padėka absoliučiai nuoširdi, ir tokia ji – man atperka viską.

Justina Ragauskaitė

VitkusClinic ir E. Matijošiaus (www.retusavimas.lt) nuotr.

Į TEMĄ – GROŽIO PEILIS. Plastinė chirurgija

„ Ateina metas, kai imi trokšti savo žinias panaudoti giliau. Atsidėti darbui, kurio neblaškytų kasdienybės šurmulys.

Čia galiu susikaupti ir neslysti paviršiumi. Gilintis į sritį, kurią geriausiai išmanau – grožį.

Chirurgui taip pat reikia džiaugsmingų emocijų, siekiant save realizuoti iki galo. Tik tada, kai sieloje harmonija, pajunti ir grožį kaip vertybę, o savo darbą suvoki kaip grožio kūrybą ir meno sritį, kuriai jau 5 000 metų.

Grožio klinika man visada siejosi su namais. Grožis nemėgsta įtampos ir skubos. Šiuose namuose, privačioje mano svečių erdvėje, sąlytyje su gamta, jaučiu dėmesio neblaškančią ramybę, įsigilinimą ir vidinę laisvę kurti grožį.

Kūryba man – tai ir nuolatinis troškimas augti bei auginti. Perteikti savo patirtį mokiniams ir semtis iš jų jaunatviško maksimalizmo versmės. Drauge atveriant grožio esmės paslaptis su manimi šiandien – profesionalūs plastikos chirurgai, kuriais aš tikiu ir pasitikiu.“

Profesorius Kęstutis Vitkus

VitkusClinic
UAB Valakupių plastinės chirurgijos klinika

Svajonių gatvė 48, Vilnius, Lietuva

Tel. +370 52 762 111
info@vitkusclinic.com

www.vitkusclinic.lt

Apie autorių

Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Linas Kiguolis - žinomo verslininko Ugniaus Kiguolio jaunesnysis brolis, tvirtai žingsniuojantis savo karjeros laiptais. Ilgą laiką buvęs brolio šešėlyje jaunas ir ambicingas IT specialistas tapo brolio verslo partneriu ir užsitikrino svarbų vaidmenį bendroje veikloje.

Susisiekite su Linas Kiguolis
Apie Jurgita.lt