Sportas ir sveikata
Tapti skaitytoju
Grožis ir sveikata ->Sportas ir sveikata
Kartu su pažengusiomis technologijoms atsiranda vis daugiau sveikatingumo procedūrų. Vienos jų paremtos s... visas aprašymas »
 
 

Apsauga nuo saulės: ką reikia žinoti

 
 

Atėjus karštiems ir saulėtiems orams pagaliau džiaugiamės galėdami atsikratyti šiltų drabužių ir pasimėgauti taip laukta saule. Teigiama, kad saulė ne tik skatina vitamino D gamybą, bet taip pat pakelia nuotaiką ir net gerina imuninę sistemą. Tačiau šalia visų šių privalumų yra ir neigiamų saulės aspektų – dideli saulės spindulių kiekiai skatina odos senėjimą, gali sukelti įvairius nudegimus ir taip pat gali sukelti melanomą – odos vėžį. Todėl norint išvengti visų šių galimų saulės padarinių (ar bent jau sumažinti jų tikimybę ir saulės daromą žalą) derėtų nepamiršti įvairių apsauginių kremų ir purškiklių.

 

Ar tikrai reikia rinktis tarp įdegio ir apsaugos nuo saulės?

Ganėtinai retą kremų nuo saulės naudojimą skatina labai paplitusi nuomonė, kad kremai nuo saulės neleidžia odai įdegti, todėl norint įrudusio kūno tenka paaukoti apsaugą nuo saulės. Tačiau iš tiesų tinkamai parinktas kremas leidžia suderinti abu dalykus (be to, šiandien yra kremų, kurie apsaugo nuo saulės ir papildomai skatina įdegį). Iš tiesų dauguma kremų nuo saulės tiesiog neleidžia atsirasti paviršiniams odos nudegimams, o ne apskritai stabdo bet kokią melanino gamybą. Be abejo, pasirinkus SPF 50+ plataus spektro kremą įdegio tikėtis būtų naivu, tačiau netinkamą kremo pasirinkimą ir apskritai apsaugos nuo saulės atsisakymą dažnai lemia prasto žinios apie apsauginius kremus ir jų veikimo principus.

 

SPF nėra pagrindinis apsaugos nuo saulės rodiklis

Saulės spinduliuotę sudaro trijų rūšių spinduliai – UVA (giliai prasiskverbiantys į odą ir spartinantys odos senėjimo procesus), UVB (sukeliantys paviršinius odos nudegimus ir trumpalaikį įdegį) ir UVC (pavojingiausia spinduliuotė, kurios didžiąją dalį sulaiko Žemės atmosferoje esančios dujos). Nepaisant to, kad dauguma žmonių kremą nuo saulės renkasi pagal SPF filtro rodiklį, tai toli gražu nėra pats svarbiausias kriterijus. Kodėl? Nes SPF filtras parodo tik UVB spinduliuotės sugėrimą (ir galimą apsaugą nuo nudegimų), tačiau neteikia jokios informacijos, ar kremas apsaugo ir nuo UVA spinduliuotės. Taip yra todėl, kad UVA spinduliuotė dar neturi matavimo skalės, todėl kol kas kremai, apsaugantys ir nuo UVB, ir nuo UVA spindulių žymimi kaip „plataus spektro apsauga nuo saulės“. Štai ko reikia ieškoti renkantis kremą nuo saulės.

 

Kitas svarbus dalykas – SPF filtro dydis. Dažnai teigiama, kad kuo jis didesnis – tuo geresnė a[sauga nuo saulės ir tuo ilgiau galima būti atvirame ore. Tačiau iš tiesų optimali apsauga nuo saulės yra SPF 30 (sulaiko apie 97 proc. UVB spinduliuotės), o didesnio SPF filtro reikia vaikams, kurių oda lengviau pažeidžiama bei žmonėms su itin jautria oda. Taip pat itin didelis SPF filtras labai riboja įdegį, nes sulaiko didžiąją dalį melanino gamybą skatinančios saulės spinduliuotės, todėl norint bronzinio įdegio derėtų rinktis plataus spektro apsauginius kremus su SPF 30 arba SPF 15 filtru.

 

SPF neprailgina leistino buvimo saulėje laiko

Neretai linkstama manyti (beje, net yra straipsnių šia tema), kad SPF rodiklis dauginamas iš odos tipo koeficiento parodo leistiną buvimo saulėje laiką, todėl kuo aukštesnis SPF, tuo ilgiau galima būti lauke. Tačiau iš tiesų ši nuomonė – klaidinga. Apsauginius kremus nuo saulės reikia naudoti kasdien nepriklausomai nuo to, kiek laiko žadama būti saulėje. Be to, siekiant nuolatinės efektyvios apsaugos kremu teptis reikia kas dvi valandas. Beje, tą patį reiktų daryti ir tuo atveju, jei ant kremo buteliuko teigiama, kad „garantuojama apsauga visai dienai“ ar kad kremas yra „atsparus vandeniui“, nes maudymasis, prakaitavimas, trintis ir kiti faktoriai susilpnina apsaugą nuo saulės ir ji tampa nebe tokia efektyvi. 

 
 
Komentuok Facebook'e
 
 
Diskusija: Apsauga nuo saulės: ką reikia žinoti
 
Vardas *
 
Komentaro tekstas:
 
 
 
 
Įdomu paskaityti
 
Grožis ir sveikata   2015 03 31
Grožis ir sveikata   2013 05 24
Grožis ir sveikata   2013 05 03
 
Grožis ir sveikata   2013 04 29
Grožis ir sveikata   2013 04 28
Grožis ir sveikata   2012 10 19
 
 
 

Mados industrija

   2017 01 19
 
 

Grožis ir sveikata

Makiažas   2015 04 21
 
 

Mada ir aš

Prabanga ir laisvalaikis   2015 04 18
 
 

Žurnale

Blykstė   2016 09 16
 
 
 
 
 
UAB "Elektroniniai Sprendimai",Pamėnkalnio 9/7-4, LT-01114 Vilnius. Įm. kodas 3583556, įregistruota LR įmonių rejestre, rejestro tvarkytoja: Valstybės įmonė Registrų centras. Visos teisės saugomos.
© 2008-2020 UAB "Elektroniniai Sprendimai". Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB "Elektroniniai Sprendimai" sutikimą. Sąlygos